Podstawą prawną regulującą kwestię szkoleń w Policji stanowi Rozporządzenie Mnistra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 listopada 2023 roku w sprawie szkoleń zawodowych i doskonalenia zawodowego w Policji. Zgodnie z ww. rozporządzeniem rozróżniamy:
I - SZKOLENIE ZAWODOWE
II – DOSKONALENIE ZAWODOWE
I. SZKOLENIE ZAWODOWE
Podział szkoleń zawodowych w Policji przedstawia się następująco:
- szkolenie zawodowe podstawowe,
- szkolenie zawodowe podoficerskie,
- szkolenie zawodowe aspiranckie,
- szkolenie zawodowe oficerskie.
II. DOSKONALENIE ZAWODOWE
Celem doskonalenia zawodowego jest w szczególności nabywanie, aktualizowanie, rozszerzanie oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych policjanta wymaganych przy wykonywaniu przez niego zadań i czynności służbowych, a także uzyskanie przez niego dodatkowych uprawnień, w tym uprawnień instruktorskich. Rozróżniamy trzy rodzaje doskonalenia zawodowego:
- doskonalenie centralne - prowadzone przez jednostki szkoleniowe tj. Akademię Policji w Szczytnie, szkoły policyjne lub ośrodek szkolenia Policji w formie:
- kursów specjalistycznych,
- innych niż kursy specjalistyczne przedsięwzięć,
- doskonalenie lokalne - prowadzone w siedzibie jednostki organizacyjnej Policji lub poza jej siedzibą jako:
- zajęcia prowadzone w celu utrzymania, a gdy jest to niezbędne - podnoszenia sprawności fizycznej oraz umiejętności posługiwania się bronią palną przez policjantów,
- instruktaż albo zajęcia, prowadzone w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania zadań i czynności służbowych.
- doskonalenie zawnętrzne - prowadzi się po zidentyfikowaniu potrzeb, których zaspokojenie nie jest możliwe w ramach doskonalenia zawodowego centralnego lub zawodowego lokalnego.